Dobre meble warsztatowe

Pomieszczenia warsztatowe to typ obiektów roboczych, które służą do bieżących prac (zwłaszcza warsztaty przydomowe), jak i robót przemysłowych. Zgodnie z tym, należy stosować odpowiednie meble warsztatowe (https://www.e-regaly.pl/), które pozwalają na ograniczenie do minimum zbędnego sprzętu. Odpowiednio dobrana zabudowa również świadczy o samej pracy i podejściu systemowym do czynności.

Jak zabudować przestrzeń w warsztatach?

Zabudowa przestrzeni w warsztatach jest istotnym elementem ich sprawnego funkcjonowania. Zgodnie z zasadą przepływu towarów i sprzętu, ułożenie poszczególnych elementów zabudowy powinno być związane z segregacją na mniej i bardziej istotne elementy wyposażenia.

Zabudowa przestrzeni w warsztatach pozwala na oszczędność miejsca, organizuje pracę oraz ułatwia ogólne poruszanie się po obiekcie. Na rynku istnieje szereg różnych rozwiązań, dostosowanych do ogólnych potrzeb danego warsztatu czy rozwiązań, jakie mają być zastosowane, jak również elementów wyposażenia. Poniżej znajdują się najbardziej popularne rozwiązania do pomieszczeń warsztatowych.

Rodzaje mebli warsztatowych

Do mebli warsztatowych zalicza się przede wszystkim:

  • regały pojedyncze,
  • regały systemowe,
  • regały specjalistyczne (przepływowe, paletowe czy regały wspornikowe),
  • komody narzędziowe,
  • półki narzędziowe,
  • szafy specjalnego przeznaczenia.

Regały pojedyncze to dość popularne i proste rozwiązanie. Ich cechą charakterystyczną jest to, że umieścić je można niemal wszędzie, lecz ze względu na niewielkie rozmiary, znajdują zastosowanie do przechowywania mniejszych elementów wyposażenia. Zdecydowanie częściej, zwłaszcza w warsztatach przemysłowych, używane są regały systemowe. Są to poszczególne regały, które za pomocą odpowiednich mocowań, można łączyć ze sobą i ustawiać względem potrzeb. Zabudowa z regałów systemowych może być przeznaczona do zabudowy ścian, może również stanowić element ściany działowej pomiędzy daną powierzchnią.

Regały specjalistyczne (przepływowe, paletowe czy wspornikowe), to rozwiązania dla dużych magazynów i warsztatów. Pozwalają na organizowanie i przepływ towarów niestandardowych, również tych, do których magazynowania używa się specjalistycznego sprzętu.

Komody, półki narzędziowe to podstawowe jednostki używane w warsztatach. Muszą zatem zajmować strategiczne miejsce, tzn. być blisko stanowiska pracy. Szafy specjalnego przeznaczenia to meble, które służą do przechowywania specjalistycznego sprzętu, np. komputerów warsztatowych, itp.

Zdjęcie autorstwa prostooleh - pl.freepik.com