Meble do warsztatu

Warsztat to miejsce, w którym oprócz wykonywanej pracy ważna jest harmonia i prawidłowy układ funkcjonalny. Meble warsztatowe to ważny element wyposażenia pomieszczenia przeznaczonego zgodnie z nazwą, do pracy. W warsztatach przechowywane są zarówno narzędzia czy pozostałe rzeczy, które służą do codziennej pracy, jak również inne elementy, jakie mogą znaleźć się w tego typu pomieszczeniu. Utrzymanie względnego porządku i zachowanie przestrzeni wymaga, aby kompozycja i aranżacja pomieszczenia była przeprowadzona zgodnie z planem funkcjonalnym.

W jaki sposób gospodarować przestrzenią

Gospodarowanie przestrzenią to istotny element prawidłowego funkcjonowania pomieszczeń roboczych. Dobrze zorganizowany warsztat, powinien być wyposażony zarówno w proste elementy i regały, systemy meblowe, jak również specjalne komody, blaty, szafy czy stoły robocze. Ważne, aby uwzględniając planowanie w przestrzeni warsztatowej, mieć na uwadze, że najbardziej przydatne rzeczy znajdują się w okolicy najczęściej wykonywanej pracy, natomiast rzeczy o mniej przydatnych cechach, umieszczać w regałach znajdujących się powyżej zasięgu pierwszej potrzeby.

Zgodnie z tym, należy stosować zasadę, że planowanie rozmieszczenia poszczególnych półek czy regałów powinno być dostosowane do rodzajów wyposażenia czy przechowywanych narzędzi. Ważne jest również, aby regały i meble warsztatowe (https://www.e-regaly.pl/) miały regulowane stopnie półek, szuflad czy blatów, które będą umożliwiały dostosowanie wysokości do potrzeb.

Rodzaje mebli warsztatowych

Wśród mebli warsztatowych można wyróżnić:

  • pojedyncze regały,
  • regały systemowe,
  • szafy specjalnego użytku,
  • komody,
  • stoły robocze,
  • szafy i meble narzędziowe.

Pojedyncze regały to najczęściej wybierana opcja dla małych warsztatów. Ich zaletą jest duża uniwersalność, łatwy montaż oraz regulowane półki, które umożliwiają dostosowanie wysokości do potrzeb.

Regały systemowe to zestaw mebli o rozszerzonym stopniu. Stosowane są z reguły w większych warsztatach czy magazynach, pozwalają natomiast uzupełnić w pełni zabudowę na ścianach czy oddzielać przestrzeń warsztatową. Posiadają z reguły również regulowane półki, o dostosowanym stopniu obciążenia.

Komody, szafy, meble narzędziowe i stoły robocze to meble, w których można znaleźć najpotrzebniejsze rzeczy codziennego użytku. Pozwalają na szybkie odnalezienie najpotrzebniejszych narzędzi, znajdują się najczęściej w strategicznym miejscy w warsztacie.

Najrzadziej używa się szaf specjalnego użytku, np. szaf komputerowych, w których przechowywane są narzędzia i systemy dla większych czy przemysłowych warsztatów.

Winobranie zdjęcie utworzone przez prostooleh - pl.freepik.com